2010 Basın Bültenleri

GULETLER YELKENLERİNİ EGE’NİN DOSTLUK RÜZĞARLARI İLE DOLDURACAKLAR

“Guletler Düellosu” Dünyada ilk kez denenecek

ANT YAPI ve mm proje Ana sponsorluğunda Ahşap yatlar Bodrum Cup’ı kazanmak için 22. kez yelken açacaklar.

Ülkemizin en büyük deniz organizasyonlarından birisi olan Bodrum Cup yatların içinde yolcusu ile birlikte yarıştığı Akdeniz’in ender yarışlarından birisidir. Genelde ülkemiz tersanelerinde üretilen ahşap yatların seyir halinde sergilendiği, kesintisiz yirmi bir yılı aşkın devam eden, geleneksel bir “Deniz Festivali”dir.

Bu yıl Bodrum Cup’ın yapıldığı hafta “Bodrum Yacht Festival” olarak genelleştirilmiş ve sektör tanıtımının en üst boyutta yapılması hedeflenmiştir. Bodrum Belediyesi, BodrumTicaret Odası ve sektördeki kurum ve kurulusların destekleri ile Bodrum Cup öncesi 16-19 ekim’de Bodrum İskele Meydanı ve T iskele Katılmak isteyen yatların deniz sergisi ile sektörün karada ürünlerini sergilenmesine olanak verecek sekilde hazırlanacak ve bu alanda Japonya’da kazılarda çıkartılmakta olan Ertuğrul Okul Gemisi parçaları sergisi, Titanik başta olmak üzere, Bismark, Lusitania gibi bir çok tarihi gemileri bulan Dr. Robert Ballard arastirma gemisi “Natilus” sergisi, Bodrum Deniz müzesi açılışı gibi çesitli etkinlikler gerçeklestirilecektir.

Yıllar içersinde Bodrum Cup sadece bir yarış olarak kalmayıp, yerli ve yabancı yüzlerce yarışçının ülkemizin eşşiz güzellikteki koylarında dostluk rüzgârları ile bir arada buluştukları bir deniz şenliğine dönüşmüştür. Ahşap yatların yanı sıra misafir kategorisi ile bu şenlik içersinde olmak isteyen tüm yatçılara da açıktır.

19-24 Ekim tarihleri arasında 87Millik dört etaptan oluşan Bodrum Cup yarışları 20 ekim sabahı Bodrum’dan mm proje Etabı ile start alacak. D-Marin Didim marina da konaklıyacak yatlar 22 Ekim Sabahı ANT YAPI etabı ile Kalymnos adasına yelken açacaklar. Pazar günü ise dünyada ilk kez “Guletler Düellosu” yapılacak. dört gün toplamında guruplarında ilk iki sırada bitiren yatlar kısa parkurda birbirleri ile yarışacaklar. Ahşap yatların ikili yarışları 2010 yılının Şampiyon guletlerini belirliyecek.

Yerli Basın mensuplarının yanı sıra, başta İtalya olmak üzere bir çok ülkeden tv ve basın mensupları da yarışı izleyecektir.

İşte… Bir kez daha 22.yılında Bodrum Kupası Uluslararası Ahşap Yat Yarışları’nda buluşuyoruz.

Çeyrek asırlık yaşına yaklaşırken yelkenlerimiz yine yeniden dost rüzgarlarla dolacak. Üstelik Akdeniz’in en büyük deniz organizasyonlarından biri olan Bodrum Cup zaman içinde bir “ Deniz Şenliği” olma özelliğini daha da geliştirerek yeniliklerle bir festival rüzgarı estirecek. Pruvası dostluk olan Bodrum Guletleri bu yıl bu dostluğu suyun öte yanına da taşıyacak. Kalymnos Etabı 22. yılında Kupa’nın en önemli yeniliği. “ Guletlerin düellosu” da bir ilk. Üstelik dünyada bir ilk. Kupanın en başarılı guletleri ikili yarışlarla boy ölçüşecek.

Etap takvimi dışında “ BodrumYat Festivali” ne dönüştürülen hafta Bodrum’da sadece yarışçıların değil tüm Bodrumlular’ın şenliğin ortağı olmalarını sağlayacak. Açılacak sergiler, müze ve eğlenceler festivalin önemli etkinlikleri. Bütün bunlar 22 yıl önce atılan ilk adımın Türkiye’nin Yat Sektörü’nün geleceğini dünya çapında en ileri düzeye ulaştıracağının sağlam ayak sesleri.

Bodrum… Ve onun masmavi kıyıları boyunca rengarenk çiçekler gibi yıllar içersinde aşama aşama gelişen, Akdeniz’de mükemmellik içinde yükselen guletleri. Kendi içinden büyüyerek tüm dünyayı kendine hayran bırakan kent… Ve onun güzelim mavi koylarının koynunda denizci müdavimleri. Bodrum Kupası geleceğine dair hayaller kurarak değil o hayalleri gerçekleştirecek projeleri tasarlayıp geliştirerek bu günlere geldi. Her proje bir diğerinin yolunu açtı.Yetinmeden…Yenilmeden… Dur demeden… Her yıl kendini aşarak… Uluslararası bir yarışmayı bunca yıl değil ayakta tutmak bir sektörü, muhteşem güzellikteki bir coğrafyayı dünya çapında tanıtarak mükemmelliğin peşini kovaladı.

Bu keyifli kovalamaca 22. yılında da tırmanmaya devam ediyor…
22. Bodrum cup Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışları denizcilerini bekliyor. Pruvası hem dostluk hem neta…

Misket DİKMEN
Bodrum Cup Or. Kom.Üy.

22. BODRUM KUPASI TÖRENLERLE BAŞLADI

Türkiye’nin en büyük deniz organizasyonlarından Ant Yapı ve MM Proje ana sponsorluğunda düzenlenen Bodrum Kupası Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışı, bugün 22. kez törenlerle start aldı. Yarışlara 10’u yabancı bayraklı, toplam 51 yat katılıyor. İzleyici olarak yarışı takip eden, basın ve görevli teknelerle birlikte deniz üzerinde yarış rotasını takip edecek yat sayısı 80ı geçecek.

Azka Hotel’de yarışçılara verilen brifing’in ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, açılış konuşmasında Bodrum için yelkenciliğin önemini vurgulayarak, Bodrum Kupası katılımcılarına bol rüzgarlar diledi. Bu yıl yarışlar öncesinde ilk kez gerçekleşen Bodrum Yacht Festival’e ilginin yoğunluğundan memnun olduklarını ve yat sektörünün gelişmesine destek vermeye devam edeceklerini belirten Kocadon, Bodrum Kupası organizasyon komitesi ve Era Bodrum Yelken Kulübü başkanı Erman Aras, Gümüşlük Belediye başkanı Mehmet Tire, Kalymnos Belediyesi temsilcisi Vassilis Psarompas ve Yelkenci Sadun Boro ile birlikte açılış çanını çalarak yarışların startını verdi.

Katılımcılar geceye Kule Rock City sponsorluğundaki Yeni Türkü konseri ile devam ettiler.
Yarışın ilk günü yatlar 20 Ekim Çarşamba günü 26 millik MM Proje etabında Bodrum-Didim rotasında yarışacaklar. D-Marin Didim’de katılımcıları İzmir Kent Orkestrası Pop konseri karşılayacak.

.

.

.

.

22. BODRUM KUPASI’NDA İLK GÜN HEYECANI

Ant Yapı ve MM Proje ana sponsorluğunda düzenlenen Bodrum Kupası Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışı katılımcıları, yarışın ilk gününde MM Proje etabını tamamladılar. 8’ı yabancı bayraklı toplam 51 yat, Bodrum’dan hareket ederek 26 millik rotayı geçip Didim D-Marin’e ulaştılar.

Bir önceki gün fırtına gibi esen rüzgar yerini sakinliğe bıraktığı için ilk günün startı gecikmeli olarak verildi. Geleneksel Ahşap Yatlar Bodrum Cup Mega Kategorisinde STS Bodrum, Bodrum Cup Traditional ve Tırhandil kategorilerinde Montenegro birinci geldiler. Performance Cruiser ahşap yatlar sınıfında Extasea, ve misafir yatlarda Swansong ilk günü galip tamamladılar.

Yarış sonrası Didim D-Marin’de katılımcılar İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası konserinde dansedip eğlendiler.

Bodrum Kupası’nın ilk etabına ismini veren ve organizasyonun ana sponsorlarından biri olan MM İnşaat, Türk inşaat sektörünün lider firmaları arasında yer alan, 1969 yılında İstanbul’da Halit ÖZTÜRK tarafından kurulan ve bugün de faaliyetlerine Tasarım, İnşaat, Taahhüt, Danışmanlık ve Turizm alanlarında devam etmekte olan Dervişoğlu Şirketler Grubu’nun taahhüt alanındaki temsilcisidir.

22. Bodrum Kupası ikinci etabı 21 Ekim Perşembe günü D-Marin Didim Üçgen rotanın uygulanacağı CNR Avrasya Boat Show etabı ile devam edecek.

.

.

.

.

.

.

.

22. BODRUM KUPASI’NDA İKİNCİ ETAP TAMAMLANDI

Ant Yapı ve MM Proje ana sponsorluğunda düzenlenen Bodrum Kupası
katılımcıları, yarışın ikinci gününde CNR Avrasya Boat Show etabında, 15 millik D-Marin Didim üçgen rotasında yarıştılar.

Yarış öncesinde “Yoga Academy” yarışçılara nefes teknikleri çalışması sundu. Geleneksel Ahşap Yatlar Bodrum Cup Mega Kategorisinde ilk gün olduğu gibi STS Bodrum Yelkenli Okul Gemisi, Bodrum Cup Traditional ve , Bodrum Cup Tırhandil kategorilerinde Montenegro birinci geldiler. Performance Cruiser ahşap yatlar sınıfında Extasea, ve misafir yatlarda Swansong ikinci günü önde tamamladılar.
İki günün toplam sonuçlarına göre Bodrum Cup Mega Kategorisinde STS Bodrum, Traditional ve Tırhandil kategorilerinde Montenegro birinci sırada yer alıyor. Performance Cruiser ahşap yatlar Extasea, ve misafir yatlarda Swansong ikinci günün sonunda sınıflarının ilk sırasında yer alıyorlar.

Günün sonunda katılımcıları Didim D-Marin düzenlediği kokteylle ağırladı. Yarışan ekipler arasında en şık ve en fantastik kıyafet yarışmaları düzenlendi. En fantastik kıyafet dalında Kaptan Yarkın ekibi, Kral Arthur ve Yuvarlak masa şövalyeleri kıyafetleriyle birinci olurken, İmrenim ekibi doktor-hemşire kıyafetleri ile jüri özel ödülünü aldı. En şık kıyafet dalında Yoga Academy kıyafetleri ile Sami II ekibi, jüri özel ödülünü de Büyük Yunus ekibi aldılar. Yarışma sonrası Blue Notes orkestrası geçmişten ve günümüzden şarkılarla yarışçılara konser verdi.

2. gün etabına ismini veren CNR Avrasya Boat Show, düzenlendiği her yıl deniz severlerin ve medyanın akınına uğruyor ve sektör ticaretini yönlendiriyor, dünyada karada yapılan 2. en büyük tekne ve yat fuarı, 11-20 Şubat 2011 tarihleri arasında CNR Expo Fuar Merkezi’nde tutkunlarına 5.kez kaptan selamı vermeye hazırlanıyor.

Bodrum Kupası 3. Gün Ant Yapı etabı ile devam edecek, katılımcılar Didim D-Marin’den Yunanistan’ın Kalymnos adasına kadar 24,5 millik rotada yarışacaklar.

.

.

.

22. BODRUM KUPASI’NDA ÜÇÜNCÜ ETAP TAMAMLANDI

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadonun Yarıştığı STS Bodrum Yelkenli Okul Gemisi birinci geldi

Ant Yapı ve MM Proje ana sponsorluğunda düzenlenen Bodrum Kupası
katılımcıları, yarışın üçüncü gününde, yatlar Ant Yapı etabında 24,5 mil kat ederek Yunanistan’ın Kalymnos adasına ulaştılar. Sert rüzgar yarışçılara zor anlar yaşattı.

İki ülke arasındaki kültürel ve sportif ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Bodrum Kupası organizasyonunu Kalymnos’a davet eden Belediye Başkanı George Roussos, Türk yelkensever yarışçıları ülkelerinde görmekten memnuniyet duyduklarını, bu tip organizasyonların artarak devam etmesini dilediklerini belirtti. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile birbirlerine plaket veren iki başkan ile protokol mensupları, daha sonra dostluk fotoğrafı çektirdi. Gecede Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürü Hızır Reis Deniz, D-Marin Doğuş Marinalar koordinatörü Ali Bezirgan, Kalymnos liman başkanı Michalis Mboukis, Belediye Turizm departman başkanı İrini Halkiti, Kalymnos Liman Başkanlığı’ndan Yiannis Athineos, Kalymnos yelken kulübü’nden Yorgos Karaiskos ve Kalymna Yat Kulübü başkanı Vassilis Kapadakis söz alarak iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için birlikte daha çok çalışacaklarına söz verdiler.

Yunan halk dansları ve müziği eşliğinde eğlenen katılımcılar, Ege’nin iki yakasında bu tür organizasyonların devamının gelmesini dilediklerini belirttiler.

Ant Yapı etabının sonunda Geleneksel Ahşap Yatlar Bodrum Cup Mega Kategorisinde STS BODRUM (51), Bodrum Cup Traditional kategorisinde BÜYÜK YUNUS (37), Bodrum Cup Tırhandil kategorisinde DRAGON FLY (4) birinci geldiler. Performance Cruiser ahşap yatlar sınıfında EXTASEA (23), ve misafir yatlarda SWANSONG (11) üçüncü günü önde tamamladılar.
Üç günün toplam sonuçlarına göre Bodrum Cup Mega Kategorisinde STS BODRUM (51) 3 puanla 1nci, MONTENEGRO (6) Traditional kategorisinde 8 puanla, Tırhandil kategorisinde ise 6 puanla birinci sırada yer alıyor. Performance Cruiser ahşap yatlar sınıfında 3 puanla EXTASEA (23), ve misafir yatlarda 3 puanla SWANSONG (11) üçüncü günün sonunda sınıflarının ilk sırasında yer alıyorlar.

Üçüncü gün etabına ismini veren Ant Yapı 1991 yılında kuruldu. Dünyanın en büyük 70 inşaat firmasından biri olan Ant Yapı, iddialı ve prestijli projeleriyle tanınıyor.

Bodrum Kupası kazananları 4. gün Denizbank etabı ile belirlenecek. Yatlar son gün 21,5 millik Kalymnos – Bodrum rotasında yarışacaklar.

Resimlerin Tam Ölçüsü için Lütfen Üzerine Tıklayın…


22. BODRUM KUPASI’NDA SON ETAP GEÇİLDİ!
KAZANANLAR BODRUM’A ULAŞTI

Ant Yapı ve MM Proje ana sponsorluğunda düzenlenen Bodrum Kupası
katılımcıları, yarışın üçüncü gününde Denizbank etabında, Yunanistan’ın Kalymnos adasından hareket ederek çetin bir mücadele sonunda Bodrum’a ulaştılar.

STS BODRUM YELKENLİ OKUL GEMİSİ ilk finiş alan yat oldu, Bodrum Cup Mega kategorisinde birinci gelerek Bodrum Kupası’nı kazandı. Bodrum Cup Traditional kategorisi ve tirhandiller’de MONTENEGRO iki sınıfta birden birincilik ödülü kazandı. Performance Cruiser’da EXTASEA, Misafir yatlarda SWANSONG birinci geldi.

Genel Klasmanda birinci gelen Montenegro Bodrum Belesiyesi ödülünü alırken, Tüm yatlarda birinci gelen Swansong Halikarnas Balıkçısı ödülünü kazandı.

Kategorilere göre sıralama şöyle:

Bodrum Cup Mega:
1- STS Bodrum
2- CIO
3- Si Yu
4- Aliko I
5- Golden Miss

Bodrum Cup Traditional
1- Montenegro
2- Knidos
3- Dragonfly
4- Cocotte
5- Büyük Yunus

Bodrum Cup Tırhandil
1- Montenegro
2- Knidos
3- Cocotte
4- Dragonfly
5- Aksona Mancorna

Performance Cruiser
1- Extasea
2- Nympha
3- Yol

Misafir yatlar
1- Swansong
2- Zagora
3- Nikita
4- Anemos
5- Merlin

Bodrum Kupası ödül töreni akşam Halikarnas The Club’da düzenlenen kokteyl ile başladı. Yerli ve yabancı davetliler Bodrum’a özel keşkek ve lokum pilavını tattılar. İngiltere’de yaşayan Bodrum’lu Necmi Cavlı’nın kurduğu Oojami grubunun konseri ile devam eden program, ödüllerin dağıtımı ile son buldu.

Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon, Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Deniz Ticaret Odası Başkan vekili Aşkın Cambazoğlu, TC Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Denizcilik müsteşarlığı bölge müdürü Hızır Reis Deniz, D-Marin marinalar koordinatörü Ali Erkan Bezirgan, Bodrum Denizciler Derneği ve sponsorlar, kazanan yatlara ödüllerini teslim ettiler.

Pazar Günü Bodrum Karaada arasında Gulet tanıtımını farklı bir açıdan yapılması amaçlanan Bodrum Challenge Trophy ikili yarışma ilk kez denenecek. Guletler düellosuna her kategoride ilk ve ikinci gelen yatlar katılacak. Düellonun ödül töreni aynı gün 18:00’de İskele Meydanı’nda düzenlenecek.

.

.

.

.

.

22. BODRUM KUPASI’NDA GULETLER DÜELLOSU HEYECANI

Ant Yapı ve MM Proje ana sponsorluğunda düzenlenen 22. Bodrum Kupası’nda kategorilerinde birinci ve ikinci olan yatlar birebir düelloda karşılaştı. Dünyada ilk kez denenen match race’de yelkende en başarılı olan tekneler birbirine meydan okudu.

Bodrum Cup Tırhandil’de Cocotte ve Knidos karşılaştı, Knidos galip geldi.
Bodrum Cup Traditional’da Montenegro ve Dragonfly karşılaştı, Montenegro önde bitirdi.
Bodrum Cup Mega’da Sts Bodrum ve SiYu karşılaştı, Sts Bodrum kazandı.
Bodrum Cup Gulet’te Ayaz ile Elele II karşılaştı, Elele II düelloyu kazandı.

Ödül töreni Bodrum iskele meydanında düzenlendi. Öncelikle Bodrum’da denizciliğe yıllardır emek vermiş kaptanlara plaketleri sunuldu. Bodrum kaymakamı Feridun Özdemir ve Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon yatlara ödüllerini verdiler. Ayrıca yarış sponsorlarından Regnum ve Vinkara da yarışçılara çeşitli ödüller sundular.

Bodrum Cup Mega

STS Bodrum – SiYu
Bodrum Cup Gulet

Ayaz – Elele II
Bodrum Cup Traditional

Montenegro ve Dragonfly

Bodrum Cup Tırhandil

Cocotte ve Knidos.

.

.

.