2015 Basın Bültenleri

Bir Yelken Yarışından fazlası…

27. The Bodrum Cup Yelken Yarışları

Akdeniz’in en büyük deniz festivali olan Uluslararası The Bodrum Cup Yelken Yarışı, bu yıl 19-24 Ekimtarihleri arasında Palmarina Bodrum, Bodrum Belediyesi, TAV Passport, Technogym ve TÜRSAB ana sponsorluğunda; Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşti.

Açılış günü geleneksel kortej yürüyüşünde, Türkiye’de yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle, sessiz bir şekilde gerçekleşen kortej yürüyüşüne, organizasyon komitesinin yanı sıra yerli ve yabancı gruplar, yarışlara katılan takımlar, denizciler ve yarışlara ilgi gösteren çok sayıda vatandaş da katıldı. Kortej sonunda geleneksel kampananın çalınmasıyla yarışın resmi startı verildi.

Dünyadaki benzeri organizasyonlardan farklı olarak, denizcilerin konuklarıyla da beraber yarıştıkları kendine özgü yarışlardan biri olan The Bodrum Cup’a bu yıl 127 tekne, 2000’i aşkın yolcu ve yarışmacı katıldı. Gerek yarışmacı, gerekse turist olarak katılanlar arasında çok sayıda yabancı uyruklu konuk bulunması dikkat çekti.

20 Ekim yarış günü start öncesi, bu yıl kaybettiğımiz Sadun Boro (dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk türk denizci) ve hayatını kaybeden tüm denizciler için denize çelenk bırakıldı. Çelenk töreninin ardından saat 11.30’da verilen startla 27. Bodrum Cup’ın ilk etabı olan Bodrum – Gümüşlük arasındaki Bodrum Belediyesi Sadun Boro etabı başladı.

5 etapta yapılan yarışlar, Bodrum-Gümüşlük, Gümüşlük-Leros, Leros-Leros, Leros-Yalıkavak ve Yalıkavak-Bodrum etaplarında gerçekleştirildi.

Birinci günde önce denizde sonra mutfakta yarışan yarışmacılar etap sonunda Gümüşlükte gerçekleştirilen Mavi Yolculuk Mutfağı yarışması bu yıla damgasını vuran en önemli etkinliklerden biri oldu. Başlangıç yemeklerinde 34, ana yemeklerde 45 ve tatlılarda 40 çeşit sergiledi. Yemekleri Bodrum’un ünlü usta ve aşçılarının bulunduğu jüri üyeleri değerlendirdi. Yemek yarışmasının ardından Gökhan Türkmen Akustik konseri düzenlendi. Konserde Bodrum Cup yarışmacıları ilk günün yorgunluğunu doyasıya eğlenerek, şarkılara eşlik ederek attı.

TAV Passport etabı ile devam eden 2. gün yarışlarının ardından, Leros’ta gerçekleşen TURSAB etabında şiddetli rüzgar nedeniyle yarışmacılar zaman zaman zor anlar yaşadı. Palmarina Bodrum etabında ise yarışmacılar yağışlı hava nedeniyle yarışı erken bırakmak zorunda kaldılar. Palmarina Bodrum akşamında teknelerin ve bireysel yarışmacıların “En şık” ve “En fantastik” kategorilerinde hazırladıkları özel konseptleri ile Bodrum Cup’ın  gelenekselleşmiş kıyafet yarışmasında katılımcılar kıyasıya tasarımlarını yarıştırdılar.

Organizasyonun tüm etkinlikleri ve yarış bilgileri sosyal medya aracılığı ile duyuruldu. Türkiye Fotoğraf Sanatçıları Federasyonu’nun jüriliğini yaptığı Instagram fotoğraf yarışması ise büyük ilgi gördü. Bodrum Cup 2015 katılımcılarının, yarışlar süresince deniz ve karada çektikleri fotoğraflarını, kişisel paylaşımlarından ayrı olarak instagram/bodrumcup hesabı altında belirlenmiş #instabodrumcup hastagine yüklemeleri istendi. Bu yarış için özel oluşan havuzda toplanan 1.067 fotoğraf arasından, yarışma jürisi tarafından “en iyi yarış entantenesi”, “en iyi selfie”, “en coşkulu an” kategorilerde değerlendirilip, ödüllendirildiler.

127 tekne ve 2000 üzerinde katılımcıyla başlayan The Bodrum Cup yarışlarında Technogym final etabı sonrasında birincilik için çekişen yatlar arasında yarışmanın genel klasmanında birinciliği Hollanda bayraklı Alondra adlı yat aldı. İkinci STS Bodrum, üçüncülüğü ise Grandi teknesi aldı.

27. Bodrum Cup finali İçmeler’deki ATM Türkmen Tersanesi Hangarı’nda ödül töreni ile birlikte Ayhan Sicimoğlu &All Latin All Stars konseri ile sona erdi.

Era Bodrum Yelken Kulübünün 1989 yılında başlattığı The Bodrum Cup Yelken Yarışları, çeyrek asırlık bir gelenek halinde, kesintisiz olarak her yıl Ekim ayının 3. haftasında yerli ve yabancı deniz tutkunlarının yoğun katılımlarıyla devam ediyor.

Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal “27 Yıldır düzenlediğimiz yarışlar Bodrum guletlerinin tanıtılmasında ve yeni genç yelkencilerin yetişmesinde büyük rol oynuyor. Kazanandan çok bu dev organizasyonun sonucunda Bodrum ve ülke yatçılığının kazanması bizim için çok önemliydi. Bu organizasyonu Akdeniz’in en büyüt yat yarışı organizasyonu haline getirmek için yolumuza devam edeceğiz” dedi.